O mnie

IMIĘ: Mateusz
NAZWISKO: Knol

DATA UZYSKANIA UPRAWNIEŃ PILOTA: 13.06.2000
JĘZYKI: angielski, francuski, hiszpański, arabski i włoski

STUDIA: Filologia Romańska (Uniwersytet Łódzki); Instytut Tłumaczeń (Uniwersytet Łódzki); Instytut Stosunków Międzynarodowych (Uniwersytet w Strasbourgu); Master of Buisness Administration (Uniwersytet Łódzki/ University of Maryland);
KIERUNKI: cały świat ze szczególnym umiłowaniem krajów arabskich, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

PROFIL ZAWODOWY: tłumacz, podróżnik, pilot wycieczek zagranicznych;

Ukończyłem filologię romańską w Uniwersytecie Łódzkim oraz techniki tłumaczeń w Uniwersytecie Marc Bloc w Strasbourgu. Podyplomowo ukończyłem także MBA (Uniwersytet Łódzki/ University Of Maryland).

Pracę zagranicą zacząłem dosyć wcześnie – podczas studiów. Od 1996 r zacząłem spędzać wakacje w USA pracując z młodzieżą z całego świata. Zarobione pieniądze wydawałem na podróżowanie – początkowo po USA, a potem do wielu ciekawych krajów globu.

Wkrótce ukończyłem kurs przewodników turystyki. I stało się. Zaczęło się od rezydentur na Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii kontynentalnej, na Wyspach Greckich i w Maroku – gdzie pracowałem przez n 5 lat. Możliwe, że gdyby nie początki Al Kaidy i ruchów terrorystycznych i tymczasowego upadku ruchu turystycznego w krajach arabskich, mieszkałbym w tym przepięknym kraju do dziś. A może los tak chciał, że kiedy wróciłem do Polski wpadłem w wir prowadzenia grup po całym świecie zaczynając od śródziemnomorskiej romańskiej Europy kończąc na krajach Ameryki Łacińskiej (zainspirowany dziennikarskimi podróżami mojego wujka redaktora Jerzego Klechty http://jerzyklechta.blogspot.com/). Potem nastąpiły wyjazdy do Afryki, Azji, i znowu na Bliski Wschód, Ameryki Południowej etc. Fascynacja światem trwa do dzisiaj – i tym zarażam ludzi kochających podróże. Może kiedyś będę polskim Ibn Battutą – według mnie największym podróżnikiem wszech czasów.

Moje ulubione motto podróżnicze to słowa wypowiedziane przez Jean Jaques Rousseau: „Człowiekiem bardziej doświadczonym nie jest ten, który ma więcej lat, ale ten, który bardziej czuł smak życia” i Marka Twaina: „Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.”

DODATKOWE INFORMACJE:

Mam wiele zainteresowań. Wychowałem się w domu artystów, w duchu zawodów wolnych. Tata Kazimierz Knol był solistą i pierwszym tancerzem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Mama Urszula Klechta – Knol jest artystą malarzem http://urszulaklechta.pl. Choć Tata nigdy mnie specjalnie nie uczył sam zacząłem interesować się muzyką i tańcem. Traf chciał, że najbardziej do mnie przemówił kubański „tambor”, afrykańskie „djembe” i tańca karaibskie.

Jedną z wielu moich pasji pozostaje sport. Jako młody chłopak, aż do wieku seniorskiego, byłem zawodnikiem picerwszoleigowej drużyny piłki wodnej łódzkiej Anilany. Poznałem smak ciężkiej pracy, wielu sukcesów jak i wielu porażek – tego uczy sport.

Zafascynowany jestem wspinaczką i górami. Tam odnajduję mojego osobistego „ducha inspiracji”.

Dzięki mojej żonie, przesłodkiej Agnieszce zainteresowała mnie duchowość oraz systemy filozoficzno-religijne Wschodu: buddyzm, hinduizm czy sufizm. W sumie uważam, że największym wyzwaniem człowieka jest poznanie „siebie”.

Razem z żoną prowadzimy sklep internetowy Santal H&B, gdzie promujemy naturalne kosmetyki, zdrową żywność i zdrowy tryb życia. Zaletą sklepu jest to, że sprowadzamy produkty bezpośrednio od lokalnych producentów, z różnych miejsc na świcie. Wiedzę o produktach np. oleju arganowym, oleju z opuncji figowej, wyciągu z drzewa nem czy miswak zdobyłem dzięki podróżom.


KONTAKT:
  e-mail: mateusz.tourleader@gmail.com; Tel. 600 230 460